^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

 Uczestniczymy w:

 

 

Alternative flash content

Requirements

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2017

W środę 20.09.2017roku w naszym przedszkolu po raz kolejny świętowaliśmy "Ogólnopolski Dzięń Przedszkolaka".
Z inicjatywą ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wystąpił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Ideę tę poparło Ministerstwo  Edukacji Narodowej oraz Sejm który przyjął uchwałę ustanawiającą dzień 20.09.  Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka, podkreślając jednoznacznie wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Święto to ma przyczyniać się do popularyzacji wychowania przedszkolnego .Termin obchodów Dnia Przedszkolaka nie jest przypadkowy . Jak podkreślają pomysłodawcy święta , druga połowa września to czas gdy dzieci w przedszkolu mają już w większości za sobą okres adaptacyjny , a takie święto tylko je przybliży do tego , żeby w nim się poczuć lepiej.
Dzień Przedszkolaka to niewątpliwie jeden z tych dni w kalendarzu , na który dzieci czekają przez cały rok . Zabawy , tańce , śpiew i upominki - to tylko niektóre z atrakcji jakich dostarczają im ich wychowawcy , pracownicy przedszkola a także Rodzice .To nasze wspólne działanie przyczynia się do wzmocnienia prestiżu przedszkola , a co najważniejsze dostarcza dzieciom kolejnych okazji do bezpośredniego pokazania swoich możliwości , do przeżywania wesołej , beztroskiej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Z ogromnym zadowoleniem dzieci przyjęły uroczyste "sto lat", wykonane przez wszystkie Panie. To była i nadal będzie dobra chwila by spotkać się ze wszystkimi - "małymi " i "dużymi", którzy na co dzień na czele z Panią Dyrektor tworzą jedną wielką Rodzinę - co wyraziliśmy  w słowach znanej piosenki : "Bo nasze przedszkole to jedna Rodzina, mały czy duży , chłopczyk czy dziewczynka ...". Prawdziwą radością był również udział naszych przedszkolaków w przygotowanym wyjątkowo przez wychowawców grup właśnie na ten dzień przedstawienia pt." Panie Dzieciom"- Panie  podkreśliły w ten sposób jak bardzo ważne dla nich są ich wychowankowie . Ponad to były " BUMBUMKOWE PORUSZANKI " - wspaniały taniec GUMOLUDKÓW I ROBOTÓW " , "KRĘCIOŁEK" i oczywiście nie kończące się życzenia . Pod czujnym okiem swoich Pań dzieci bawiły się dalej w swoich salach gdzie czekały na nie liczne niespodzianki. Na zakończenie dnia dzieci wyszły do domu z balonami wypełnionymi marzeniami, radością towarzyszącą im w drodze z przedszkola . Mamy nadzieję , że ten dzień na długo pozostanie W SERCACH NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW.

/Halina Piszczek/

Zobacz zdjęcia...

DNI ADAPTACYJNE - W NASZYM PRZEDSZKOLU
 
Dni adaptacyjne w naszym przedszkolu odbyły się kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego z udziałem naszych milusińskich oraz ich rodziców , którzy po raz pierwszy przyprowadzili swoje pociechy do nowego środowiska jakim jest nasze przedszkole . Od tego właśnie dnia rozpoczęło się u dzieci ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z nową sytuacją m. in. zapoznanie z wychowawcami , opiekunami , warunkami do wspólnej zabawy z rówieśnikami i starszymi kolegami i koleżankami , zapoznanie z częściowym jeszcze w tych dniach rytmem dnia .

/Halina Piszczek/

Jak bawili się nowi przedszkolacy? Zobacz zdjęcia...

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

            Nasze przedszkole w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną, z której pani Ania z panią Martą co wtorek zaszczycają nas swoja obecnością przychodząc do przedszkola i czytając dzieciom bajki przyniesione z tejże biblioteki.

Panie czytają i pokazują dzieciom obrazki, a następnie sprawdzają czy dzieci uważnie słuchają czytaną treść, która jest dostosowywana odpowiednio do danej grupy wiekowej. Podczas takich spotkań dzieci mają także przypominane zasady korzystania z biblioteki jak również jak obchodzić się z książką nie tylko tą wypożyczaną z biblioteki, ale także tą znajdującą się w przedszkolu oraz domu. Dzięki takiej akcji dzieci są również zachęcane do odwiedzania i korzystania z biblioteki.

/Dorota Wojciech/

Zobacz zdjęcia...

BOOKCROSSING "WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA" W NASZYM PRZEDSZKOLU

W ramach ogólnoświatowej akcji bookcrosing- „Uwolnij książkę”, 8.03.2017 roku w naszym Przedszkolu, oficjalnie otwarto półeczkę z książeczkami. Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi.  Naszą akcję rozpoczęto spotkaniem wszystkich grup przedszkolnych. Opisano i dokładnie wytłumaczono dzieciom ideę tej jakże szczytnej akcji wspierającej czytelnictwo wśród najmłodszych i dorosłych. Zaproszona przez nas Pani Ania z Gminnej Biblioteki Publicznej przekazała książki dla dzieci, które zostały specjalnie opieczętowane naklejkami i położone na specjalnie do tego przygotowanej półeczce . Przypomniała dzieciom także, w jaki sposób korzystać z książek, a czego nie wolno z nimi robić. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę  o książeczkach, a Pani Ania i przedstawicielka przedszkolaków Marlenka    z grupy Kotków, oficjalnie przecięły czerwoną wstęgę. W ten oto sposób ,pełni radości możemy już korzystać z naszej półeczki z książeczkami.

Jeszcze kilka słów o całym zamieszaniu… Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Właśnie taka półka znajduje się w holu naszego Przedszkola. Zapraszamy!

P.S. Prosimy chętnych rodziców o przynoszenie książeczek do wychowawców, w celu przyklejenia na nich specjalnej etykiety. Umożliwi to nam i Państwu szybką weryfikację wędrującej książki.

/Karolina Siedlaczek/

Zobacz zdjęcia...

 WARSZTATY CERAMICZNE W GRUPIE KRASNALI

Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne i oczywiście jest wspaniałą zabawą.
W lutym przedszkolaki z grupy KRASNALI naszego przedszkola wzięły udział
w zajęciach ceramicznych prowadzonych przez okoliczną artystkę, plastyka, panią Anię Stalmach.

W czasie pierwszego spotkania dzieci dowiedziały się jakim bogactwem naturalnym jest glina i doświadczyły jak doskonałym materiałem do zabawy jest glina, która dała możliwość tworzenia rzeczy w przestrzeni. Poprzez lepienie, ugniatanie, wałkowanie dzieci dały upust swojej wyobraźni i przeżyły radość tworzenia, rozwijając przy tym motorykę palców i dłoni. Wymagało to zaangażowania dzieci, cierpliwości
i koncentracji. Ugniataliśmy, wałkowaliśmy  ginę,  by ostatecznie wyciąć z niej gotową foremką -  kwiatek. Powstały niepowtarzalne prace, które następnie zostały zabrane do wypalenia w piecu, a po kilku dniach znowu przywiezione przez panią Anię do pokrycia szkliwem przez dzieci.

Zabawa z gliną naturalną okazała się doskonałą formą aktywności dziecięcej.
Dzieci poczuły się jak prawdziwi artyści.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla pani Ani, która bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem poprowadziła te jakże ciekawe  i pełne twórczości kreatywnej zajęcia dla dzieci.

Dzieci uczestnicząc z zajęciach ceramicznych znacznie rozwinęły swoją wyobraźnię oraz zdolności manualne. Z prac jakie powstały podczas zajęć przygotowaliśmy wspaniałe niespodzianki-upominki dla Babć i Dziadków z okazji ich Święta. Dzieci obdarowały ich tymi pięknymi kwiatami podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszej grupie.

/Ewelina Rolska, Monika Gerlich-Adamaszek/

Zobacz zdjęcia...

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

 Dzień Babci  i Dziadka to wyjątkowy dzień, na który czekają z niecierpliwością dzieci. Przygotowując się na to spotkanie włożyły wiele wysiłku i dużo serca
w przygotowanie zarówno upomink
ów jak i programu artystycznego. Dzieci z grupy MISI przygotowały krótką inscenizację o ZŁOTEJ RYBCE, zaprezentowały również tańce oraz piosenki. Wspólny poczęstunek i serdeczne rozmowy zakończyły nasze spotkanie. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu tej uroczystości. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków.

Grupa I KRASNALE z tej okazji zaprezentowała dla najukochańszych gości przedstawienie  o "Małej, smutnej królewnie" oraz krótki program artystyczny,
w którym chłopcy rewelacyjnie zagrali na instrumentach, a dziewczynki zatańczyły piękny taniec rzeszowski "laskowiak" z pomponami. Zachęcamy do zobaczenia zdjęć z tych jakże pięknych i wzruszających uroczystości.

/Maria Rak, Halina Piszczek, Ewelina Rolska/

Grupa MISIE - Zobacz zdjęcia...

Grupa KRASNALE - Zobacz zdjęcia...

RODZINNE BUDOWANIE BETLEJEMEK 2016

        Tradycja szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu. A wszystko zaczęło się w małej miejscowości Greccio we włoskiej Umbrii, gdzie po raz pierwszy wraz z braćmi franciszkanami św. Franciszek urządził stajenkę betlejemską
z biblijnymi postaciami. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia. Grotę wypełniono sianem. Braciszkowie złożyli na nim wyrzeźbioną w drzewie figurkę Jezusa, a obok niego ustawili żywego woła i osła.
W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio. Odegrali oni na żywo scenę narodzenia. Ten prosty sposób trafił głęboko do wiernych. Z czasem pojawiały się nowe formy szopki, bardziej rozbudowane. Początkowo szopki powstawały tylko przy klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie. Najbardziej rozwinęła się we Włoszech, gdzie można je oglądać nie tylko w czasie Bożego Narodzenia. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów, który w tym czasie osiedlił się w naszym kraju. Do dnia dzisiejszego szopki cieszą się dużą popularnością.

W naszym przedszkolu reaktywowaliśmy dawny zwyczaj w śląskich rodzinach, kiedy to przed Bożym Narodzeniem budowano w domach stajenki, betlejemki, czy też „betlyjki”, tak ładnie w śląskiej gwarze nazywane. W grudniu zorganizowaliśmy Przegląd Rodzinnego Budowania Betlejemek, do którego zaprosiliśmy chętne dzieci
z naszego przedszkola i ich rodziny. Wprawdzie są do kupienia w sklepach piękne szopki, jednak ta trafna idea budowania stajenek wyszła naprzeciw potrzebie pielęgnacji własnej tradycji jak również przyniosła pozytywne wartości w postaci wspólnego czasu spędzonego z dziećmi i pielęgnowała potrzebę bycia razem,
a jednocześnie wyzwoliła bogate emocjonalnie więzi rodzinne. Nasze dzieci nie musiały kojarzyć przygotowań do świąt tylko ze sprzątaniem i zakupami, prezentami ale z czymś wspanialszym – z czasem spędzonym z rodzicami, dziadkami
w niecodziennej adwentowej atmosferze. Do Przeglądu wpłynęło mnóstwo samych przepięknych, ciekawych i bardzo oryginalnych prac. Każda z nich była wyjątkowa, niepowtarzalna. Dzieci i ich, rodziny wykazały się niesamowitą wyobraźnią
i kreatywnością. Wystawa stajenek odbywała się na co dzień na naszym przedszkolnym korytarzu. Wszyscy uczestnicy Przeglądu zostali uhonorowania nagrodami w postaci dyplomów, książeczek i puzzli, które zostały wręczone podczas przedświątecznego spotkania dla rodziców  naszych przedszkolaków pt.
„W świątecznym nastroju”, które odbyło się 21 grudnia 2016r. w sali Urzędu Gminy
w Goczałkowicach-Zdroju. Mamy nadzieję, że pomysł na kultywowanie tej tradycji na dłużej zagości w naszym przedszkolu i w przyszłym roku dzieci oraz ich bliscy ponownie, z podobnym zaangażowaniem wezmą udział w Przeglądzie.

/Ewelina Rolska, Monika Gerlich-Adamaszek/

Zobacz zdjęcia...

 ŚWIĄTECZNE WYPIEKI W GRUPIE KOTKÓW

Świąteczna aura już wisi w powietrzu czas więc na … pierniczki!
Dzisiaj w naszym przedszkolu wszędzie pachniało korzennymi przyprawami. Dzieci poznały składniki potrzebne do wypieczenia pierniczków oraz zasady bezpieczeństwa i higieny podczas ich wykonywania. Nasi podopieczni ugniatali przygotowane ciasto, wałkowali je na cieniutkie plasterki a następnie wykrawali w nich świąteczne kształty. Radości nie było końca…
Następnego dnia, kiedy pierniczki były już gotowe, dzieci ozdabiały je przy użyciu czekolady, lukru, dekoracyjnych pisaków, orzechów, rodzynek, kokosu… Ciężko było się powstrzymać aby nie skosztować J Tak udekorowane pierniczki ozdobią nasze stoły podczas Wigilijnego obiadu w przedszkolu.  Już nie możemy się doczekać…

/Kamila Domka/

Zobacz zdjęcia...

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

Gdyby to dzieci tworzyły kalendarz, 6 grudnia pojawiał by się pewnie niemal codziennie ;) Dzień Świętego Mikołaja to dla dzieci wyjątkowe wydarzenie, nie tylko z powodu prezentów ale także rozpoczynającego się okresu wyczekiwania na Boże Narodzenie. Mikołajkowy nastrój w przedszkolu, wyczuwalny był już za jego progiem. Wszystkie przedszkolaki miały w tym dniu ubrane mikołajkowe czapki a wszędzie rozbrzmiewała mikołajkowa muzyka. Jak co roku nasze przedszkole odwiedził zaprzyjaźniony Mikołaj, który przygotował dla naszych podopiecznych paczki a w nich – dla każdego coś dobrego!
W ramach podziękowania za jego dobroć dzieci z grupy MISIE przygotowały krótkie przedstawienie, a pozostałe grupy odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Dzień upłynął w miłej przyjaznej atmosferze, pełnej radości i niespodzianek.

/Kamila Domka/

Zobacz zdjęcia...

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

"Górnik musi węgiel wydobywać

Gdzieœ pod ziemią w kopalni przebywa

Górnik dla nas życie swe naraża

Bo to bardzo niebezpieczna praca".

W dniu 5.12.2016r. odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie dzieci z emerytowanym górnikiem Panem Januszem Kabocikiem. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego występu artystycznego dzieci z grupy Smerfy i Kotki. Mali artyści pięknie wyrecytowali wyuczone wierszyki, zaœśpiewali  piosenkę "My górnicy" oraz zatańczyli tradycyjny taniec ludowy "Grozik". Następnie udzielono głosu zaproszonemu gościowi. Pan Janusz zaprezentował dzieciom piękny galowy mundur oraz czapkę  górniczą z białym pióropuszem. Dzieci dowiedziały się do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Nasz gość opowiedział dzieciom znaną "Legendę o Skarbku". Następnie  Zaproszony gość opowiedział również o trudnej i niebezpiecznej  pracy górników w kopalni. Spotkanie to przybliżyło dzieciom postać górnika oraz jego  ciężką pracę. Na zakończenie dzieci bardzo serdecznie  podziękowały górnikowi za przybycie wręczając podziękowanie i upominek w postaci piernikowego ciasteczka.

/Marzena Chudek/

Zobacz zdjęcia...

„BEZPIECZNY PRZEJAZD – SZLABAN NA RYZYKO!”

Bezpieczeństwo, a w szczególności bezpieczeństwo dzieci, to chyba dla każdego z nas priorytet w życiu codziennym. Z pewnością nikomu nie trzeba uzmysławiać jakie konsekwencje niesie za sobą nierozważne poruszanie się po drodze oraz na przejazdach kolejowych.

Mając na uwadze wyniki badań dotyczące bezpieczeństwa pieszych na przejazdach kolejowych, nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolską kampanię „Bezpieczny przejazd- szlaban na ryzyko!”

W ramach akcji odbyła się prelekcja dotycząca bezpieczeństwa dzieci podczas przechodzenia przez tory zarówno w miejscach strzeżonych jak i niestrzeżonych. Dzieci miały okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego w tych obszarach, a także zobaczyć, krótką bajkę przedstawiającą możliwe konsekwencje zachowań nieodpowiednich. Szczególną atrakcją spotkania była wizyta przedstawiciela Straży Ochrony Kolei, który opowiedział dzieciom o swojej pracy. Na koniec nasi podopieczni otrzymali upominki w postaci kolorowanek i zagadek dotyczące omawianej tematyki oraz złożyli przysięgę „Bezpiecznego Przedszkolaka”.
Pierwszym rokiem do bezpieczeństwa jest świadomość zagrożenia, dlatego konieczne jest abyśmy uzmysławiali dzieciom jakie ryzyko niesie za sobą brak rozwagi i ostrożności podczas poruszania się, nie tylko na przejazdach kolejowych ale i na drodze.

/Kamila Domka, Monika Gerlich-Adamaszek/

Zobacz zdjęcia...

DZIEŃ KOLEJARZA W GR. MISIE

    Zbliżający się Dzień kolejarza był pretekstem by dzieci z grupy II MISIE wybrały się na wycieczkę na dworzec kolejowy w Goczałkowicach. W czasie drogi obserwowały znaki drogowe mówiące o tym, że zbliżamy się do przejazdu kolejowego. Miały też możliwość zaobserwowania przejeżdżających pociągów, a także zabezpieczeń – czyli barier i sygnalizatorów świetlnych. Uczyły się bezpiecznego przechodzenia przez przejazd kolejowy. Złożyliśmy również życzenia pani pracującej w dyżurce kolejowej. Po przyjściu do przedszkola dzieci budowały linie kolejowe, dworce, bawiły się w „pociąg”.

/Maria Rak/

Zobacz zdjęcia...

ZAJĘCIA W GR. KRASNALI „OWOCOWE PRZYSMAKI, KTÓRE LUBIĄ DZIECIAKI”

W miesiącu wrześniu w grupie KRASNALI przeprowadziłyśmy cykl zajęć „Owocowe przysmaki, które lubią dzieciaki” w ramach realizowanego w tej grupie programu własnego „Mali badacze, dociekliwi odkrywcy”.

Program powstał  w celu zaspokojenia dziecięcej potrzeby poznawania poprzez działanie i doświadczania oraz chęci do myślenia, ciągłego odkrywania i pogłębiania swojej wiedzy. Głównym celem programu programu jest rozwijanie zainteresowań dzieci wykraczających poza program wychowania przedszkolnego oraz wyjaśnianie zasad rządzących światem, aby dzieci potrafiły w nim samodzielnie działać. Podczas spotkań dzieci tworzą mini laboratorium, w którym odbywają się eksperymenty i doświadczenia na temat wybranego zagadnienia.

Tym razem były to owoce. W naszej sali powstało "Centrum Badawcze" gdzie znalazły się różne materiały i narzędzia do eksperymentowania i doświadczania. Przedszkolaki z grupy Krasnali rozpoznawały i nazywały owoce, poznawały ich budowę (przyglądały się im dokładnie za pomocą lup) poznawały kształt, barwę, smak, zapach. Dopasowywały pestki do odpowiednich owoców, dopasowywały połówki owoców, rozpoznawały je również przez dotyk. Za pomocą wagi ważyły zgromadzone zbiory przyniesionych owoców.

Dzieciaki tworzyły przetwory z sezonowych owoców – (rozumienie istoty pasteryzacji, konserwowanie jedzenia).

W ramach zajęć nasze przedszkolaki z gr. I wykonały szaszłyki owocowe, mus jabłkowy oraz kompoty jabłkowe. Piły również naturalny sok ze świeżo wyciśniętych owoców – jabłka i marchewki.

Nasi najmłodsi mieli również okazję w toku eksperymentu dostrzec zależność pomiędzy zmianą zabarwienia niektórych owoców, a ich zawartością naturalnego kwasu. Wyjaśniliśmy znaczenie skrapiania owoców sokiem z cytryny.

/Ewelina Rolska, Monika Gerlich-Adamaszek/

Zobacz zdjęcia...

(Przepraszamy za niektóre zdjęcia odwrócone do góry nogami. Aby zobaczyć je w odpowiedni sposób należy kliknąć  prawym przyciskiem myszy, następnie  wybrać opcję "Pokaż obraz". Zdjęcie wyświetli się wtedy w prawidłowy sposób.)

SPOTKANIE Z POLICJANTEM


27 października 2016r.w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie p.Karoliną Błaszczyk. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu. Pani Policjantka przedstawiła dzieciom krótką historyjkę, a następnie wytłumaczyła jak należy zachowywać sie w kontaktach z obcymi ludźmi oraz do kogo mozna zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.
Przedszkolaki z grupy "Smerfy" zaprezentowały krótki występ artystyczny oraz zaśpiewały piosenki o tematyce związanej  z ruchem drogowym.
W podziękowaniu za przybycie wręczyły pani policjant własnoręcznie wykonany medal  z napisem "WZOROWY POLICJANT" oraz podziękowanie.
Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.           

/Marzena Chudek, Dorota Wojciech/

Zobacz zdjęcia...

KONKURS NA JESIENNEGO ANIOŁA STRÓŻA


Dzieci wraz z rodzicami w czasie wolnych dni wykonały na konkurs JESIENNEGO ANIOŁA. Celem konkursu było wspólne tworzenie i spędzanie czasu w rodzinie. Każda praca była bardzo ciekawa
i inna  - „ile głów tyle pomysłów”. Wszystkim gratulujemy twórczych pomysłów i dziękujemy za udział. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a dzieci były dumne ze swych aniołów.

/Maria Rak/

Zobacz zdjęcia...

DZIEŃ ANIOŁA STRÓŻA


Zgodnie z tradycją naszego przedszkola w poniedziałek 3 października 2016r. obchodziliśmy Dzień Anioła Stróża. Z tej okazji odbyło się spotkanie w sali grupy "Kotki",podczas którego dzieci śpiewały piosenki o aniołach oraz rozwiązywały anielskie zagadki. Panie z grupy "Smerfy" i "Kotki" przygotowały krótką część artystyczną dla naszych przedszkolaków, a następnie przeprowadziły pogadankę na temat Anioła Stróża. Dzieci znakomicie wypowiadały się na temat Anioła Stróża i wiedziały jaka on rolę pełni w życiu każdego z nas. Na koniec spotkania dzieci zostały poczęstowane anielskimi ciasteczkami. Ten wyjątkowy dzień upłynął nam w miłej, przyjaznej - iście anielskiej atmosferze.

/Marzena Chudek, Kamila Domka/

Zobacz zdjęcia...

"ŻEBY ZDROWE ZĘBY MIEĆ, TRZEBA TYLKO CHCIEĆ!"

Zdrowe nawyki żywieniowe oraz higieniczne powinniśmy u dzieci kształtować już od najmłodszych lat. Powszechnie wiadomo, iż najlepszymi przyjaciółmi dziecięcych zębów są: szczoteczka, pasta oraz nabiał.

28 października w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Zdrowego Zęba. W tym dniu dzieci poznały szczegółowy wygląd naszej szczęki, uzębienia oraz sposób dbania o higienę jamy ustnej. Dowiedzieliśmy się:

- jak wygląda uzębienie dziecka a jak osoby dorosłej
- jakie produkty spożywcze sprzyjają a jakie szkodzą naszemu uzębieniu
- jak należy czyścić żeby
- kim jest dentysta.

Stworzyliśmy także Kodeks Zdrowego Uzębienia. Dzieci dzielnie obiecały, że wizyty u dentysty nie będą od tej pory kończyły się protestami oraz płaczem. Mamy nadzieję, że słowa dotrzymają.

/Kamila Domka/

Zobacz zdjęcia...

ZAJĘCIA OTWARTE W GR. KOTKÓW

Zajęcia otwarte w przedszkolu to spotkania, dzięki którym rodzic ma okazję zobaczyć, jak jego dziecko funkcjonuje w swojej grupie przedszkolnej. Obecność rodzica w tym wyjątkowym dniu, jest dla dziecka niezwykle istotna. Dla dziecka to sygnał, że to co robi codziennie w przedszkolu jest dla Państwa ważne, że chcą Państwo uczestniczyć w jego przedszkolnym życiu.

6 października w naszej grupie odbyły się zajęcia otwarte pt. „Jesienne Anioły”, w ramach corocznego Tygodnia z Aniołem Stróżem. Rodziców przywitaliśmy grupową powitanką, a następnie zaśpiewaliśmy jesienną piosenkę „Hej pada, pada deszczyk”. Nasi podopieczni uważnie słuchali opowiadania pt. „Listek od Pana Boga” a następnie odpowiadali na pytania do tekstu. Główną atrakcją dnia była praca plastyczna tworzona we współpracy dzieci z rodzicami. Do tworzenia prac wykorzystane zostały dary jesieni: kasztany, kukurydze, żołędzie, liście, miechunka itp. Dzień obfitował w przyjazną atmosferę, pełną śmiechu i radości ale i kreatywnego zapału oraz skupienia.

Bardzo dziękujemy Państwu za tak liczną obecność i zaangażowanie. Liczymy na dalszą, owocną współpracę.

/Kamila Domka, Karolina Siedlaczek/

Zobacz zdjęcia...

GRZYBOBRANIE W GRUPIE KOTKÓW

Hej ho, hej ho, na grzyby by się szło…  Za oknami jesień a my naszą uwagę skupiliśmy na królestwie grzybów. Po tygodniowym „Grzybobraniu” wiemy dużo, nawet bardzo.

-Wiemy, że istnieją grzyby jadalne i trujące a nawet takie, które są obecnie pod ochroną.
-Poznaliśmy budowę grzyba, wiemy gdzie jest kapelusz i rurki, jak nazywa się noga grzyba oraz gdzie szukać grzybni i pierścienia
- Wiemy, że dzieci nie mogą samodzielnie zbierać grzybów, mogą to robić tylko pod opieką osób dorosłych.

Co robiliśmy? Otóż…
-W różnorodnych atlasach grzybów poszukiwaliśmy gatunków jadalnych i trujących
-Dokonywaliśmy klasyfikacji grzybów ze względu na ich wielkość i kolor
-Przeliczaliśmy koszyki pełne grzybów, sprawdzaliśmy, kto zebrał ich najwięcej, kto najmniej
- Układaliśmy chronologicznie opowieść o grzybobraniu
-Bawiliśmy się w grzybobranie, poszukiwaliśmy ukrytych w sali muchomorów – oczywiście sztucznych.
-Oglądaliśmy prawdziwe, jadalne okazy grzybów
-Wylepialiśmy plastelinowe muchomory i borowiki
-Zorganizowaliśmy grupowy konkurs plastyczny pt. „Leśne grzyby”

Czas upłynął bardzo szybko ale i pożytecznie. Dziękujemy Państwu za zaangażowanie w konkurs plastyczny. Prace jakie wykonały dzieci przy Państwa pomocy zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie… Istny, grzybowy raj.

/Kamila Domka/

Zobacz zdjęcia...

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA" - NAJWAŻNIEJSZE ŚWIĘTO NASZYCH PODOPIECZNYCH

Jak co roku 20 września, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci w tym dniu uczestniczyły we wspólnych zabawach, tańcach i grach dydaktycznych. Uroczyste spotkanie rozpoczęliśmy odśpiewaniem naszego Przedszkolnego Hymnu. Główną atrakcją okazała się projekcja bajki edukacyjnej „Świnka Peppa – Przedszkole”, która podbiła serca naszych podopiecznych. Każda z grup przygotowała krótki pokaz swych umiejętności wokalnych, śpiewając piosenki z dziecięcego repertuaru. Po wspólnej zabawie panie wręczyły dzieciom medale Super Przedszkolaka. Dzień zakończyliśmy Korowodem Przedszkolaków, idąc pobliskimi ulicami przedszkola i śpiewając nasze ulubione piosenki.

Nasi drodzy przedszkolacy, jeszcze raz życzymy Wam uśmiechu na co dzień, sukcesów małych i wielkich oraz samych radosnych chwil w naszych przedszkolu!

/Kamila Domka/

Zobacz zdjęcia...

NASZ PRZEDSZKOLAK KAMILEK SOJKA NA MIĘDZYNARODOWYM TURNIEJU SZACHOWYM W KATOWICACH.

Dlaczego warto uczyć dzieci gry w szachy?

„Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności”.  O wartościach tej rozrywki umysłowej już dawno przekonali się rodzice naszego przedszkolaka Kamilka Sojki i jego starszego  brata Adasia, przygotowując synów do  udziału w Międzynarodowym Turnieju. Gratulujemy!
Szachy wbrew pozorom i obiegowym opiniom zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept „królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory gdyż wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne (w myśl powiedzenia, że nie ma na świecie szachisty który wygrałby wszystkie swoje partie). Dzięki temu obiektywizmowi wzrasta szacunek do przeciwnika i samego siebie, a sam potrafi stosować w życiu zasadę „fair play". Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu. Widzimy więc, że szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci”.

(http://www.szachy.zyciegrajewa.pl/)

/Maria Rak/

Zobacz zdjęcia...

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ - SPOTKANIE Z FRANKLINEM

Światowy Dzień Książki Dziecięcej obchodzono na całym świecie. 1 kwietnia 2016 roku, także w naszym przedszkolu wspólnie z dziećmi oraz niezwykłym gościem Franklinem świętowaliśmy ten dzień, aby każde dziecko zakochało się w książce. Okres dzieciństwa to szczególny czas ,kiedy to właśnie dorosły może zakrzewić zamiłowanie do książek. Czytanie dziecku książki minimum 20 minut dziennie ma ogromny wpływ na rozwój młodego dziecka. W związku z tak ważną datą w kalendarzu dla każdego  czytelnika , zorganizowaliśmy uroczyste spotkanie w naszym przedszkolu. Wszystkie dzieci zebrały się w grupie Misiów, gdzie opowiedziałam dzieciom z jakiej okazji zebraliśmy się , dlaczego warto obchodzić to święto w przedszkolu oraz we własnym domu. Dzieci zapytane o swoją ulubioną bajeczkę , nie miały problemy z wymienieniem kilku tytułów , z ogromnym przejęciem i radością na twarzy opowiadały o swoich wielkich bohaterach. Wyczytałam „Prośby Książki” m.in. aby : nie wyrywać jej karteczek, nie dotykać brudnymi rączkami, nie rysować po niej czy wreszcie odkładać na półeczkę. Przybył do nas również nie lada gość- Franklin we własnej osobie! Przedszkolaki żywo zareagowały na  jego widok. Z niedowierzaniem obserwowały każdy jego ruch. Pani Kamila przeczytała książeczkę pt. „ Franklin –mały bałaganiarz”, a nasz gość z uwagą wsłuchiwał się w czytany tekst i chwilami z ogromnym wstydem słuchał, jak to  kiedyś zdarzało mu się zrobić ogromny bałagan w swoim pokoju . Dzieci , które zapamiętały o czym była bajeczka , miały za zadanie ułożenie historyjki obrazkowej na tablicy. Na zakończenie Franklin zaprosił dzieci na kiermasz książeczki dziecięcej , na którym każde dziecko mogło wybrać swoją ulubioną ,bądź wymarzoną książeczkę z serii przygód o Franklinie. Pamiątkowe zdjęcia i drobne upominki od Franklina były doskonałym zwieńczeniem tego spotkania. Pamiętajmy , iż każda chwila spędzona dziecka z mamą, tatą jest bezcenna. Lecz chwila ta spędzona nad książką , nabiera większego znaczenia.

/Karolina Siedlaczek/

Zobacz zdjęcia...

PODSUMOWANIE PROJEKTU "ŚWIAT DINOZAURÓW" W GRUPIE KOTKÓW

W miesiącu kwietniu dzieci z grupy „Kotki” uczestniczyły w cyklu zajęć, które stwarzały okazję do pogłębiania swojej wiedzy na temat dinozaurów.
Projekt edukacyjny „Świat dinozaurów” miał na celu zgłębienie tematyki „strasznych jaszczurów”, rozbudzenie ciekawości dziecka tematyką prehistorii.
Wspólnie, poprzez różne aktywności dzieci, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: „Kiedy żyły dinozaury? Gdzie mieszkały? Jak wyglądały? Co jadły? Jak się rodziły? Jak i kiedy wyginęły? Skąd wiemy, że istniały?” To tylko niektóre z pytań, które nurtowały naszych małych odkrywców.

Tyranozaur, Stegozaur, Triceratops, Diplodok – nazwy tych dinozaurów towarzyszyły nam przez cały miesiąc, w którym nasza sala zamieniała się w „Park Jurajski”. Stworzyliśmy kącik czytelniczy o tematyce pradawnych jaszczurów oraz kącik paleontologiczny, w którym dzieci miały okazję badać skamieliny i kości, tworzyć własne szkielety dinozaurów. Powstało gniazdo dinozaurów, w którym „wykluły” się nam młode jaszczury a także jaskinia, która skrywała ich historię. Przez cały okres trwania projektu dzieci miały nieustannie zgłębiać swoją wiedzę w tej tematyce poprzez poszukiwanie informacji  w różnorodnych źródłach: książkach, czasopismach, Internecie. Wszelkie zgromadzone informacjestaraliśmy się umieścić w naszych lapbookach. Podsumowaniem projektu był wyjazd do Parku Dinozaurów w Ustroniu, który dostarczył nam niezapomnianych przeżyć i widoków.
Teraz,  znamy już odpowiedzi na nasze pytania, wiemy czym jest „kryza” oraz jakiej wielkości był ząb tyranozaura. Wiemy, które z dinozaurów były mięsożerne a, których przysmakiem były paprocie. Mamy nadzieję, że ten projekt rozbudził zainteresowania naszych podopiecznych oraz na długo zagości w ich pamięci. 

/Kamila Domka/

Zobacz zdjęcia...

ŚNIADANIE WIELKANOCNE W GRUPIE KRASNALI

W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają nas do powagi, zadumy, a także radości jaką niosą ze sobą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. Chcąc zaakcentować ten czas, w grupie Krasnali odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w przygotowania. Wcześniej dekorowały salę, siały rzeżuchę, wykonywały stroiki. Wszystkie te akcenty wielkanocne znalazły się na specjalnie przystrojonym stole. W miłej atmosferze składaliśmy sobie serdeczne życzenia oraz mieliśmy okazję spróbować świątecznych smakołyków. Po śniadaniu dzieci z niecierpliwością oczekiwały Wielkanocnego Zajączka. Okazało się, że prezenty były pozostawione w różnych miejscach naszej sali. Szukanie ich sprawiło dzieciom wiele radości. Takie radosne przeżycia na długo pozostaną w pamięci.

/Monika Gerlich-Adamaszek/

Zobacz zdjęcia...

Copyright 2014  Przedszkole nr 1 Goczałkowice-Zdrój