^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZAJĘCIA W GR. KRASNALI „OWOCOWE PRZYSMAKI, KTÓRE LUBIĄ DZIECIAKI”

W miesiącu wrześniu w grupie KRASNALI przeprowadziłyśmy cykl zajęć „Owocowe przysmaki, które lubią dzieciaki” w ramach realizowanego w tej grupie programu własnego „Mali badacze, dociekliwi odkrywcy”.

Program powstał  w celu zaspokojenia dziecięcej potrzeby poznawania poprzez działanie i doświadczania oraz chęci do myślenia, ciągłego odkrywania i pogłębiania swojej wiedzy. Głównym celem programu programu jest rozwijanie zainteresowań dzieci wykraczających poza program wychowania przedszkolnego oraz wyjaśnianie zasad rządzących światem, aby dzieci potrafiły w nim samodzielnie działać. Podczas spotkań dzieci tworzą mini laboratorium, w którym odbywają się eksperymenty i doświadczenia na temat wybranego zagadnienia.

Tym razem były to owoce. W naszej sali powstało "Centrum Badawcze" gdzie znalazły się różne materiały i narzędzia do eksperymentowania i doświadczania. Przedszkolaki z grupy Krasnali rozpoznawały i nazywały owoce, poznawały ich budowę (przyglądały się im dokładnie za pomocą lup) poznawały kształt, barwę, smak, zapach. Dopasowywały pestki do odpowiednich owoców, dopasowywały połówki owoców, rozpoznawały je również przez dotyk. Za pomocą wagi ważyły zgromadzone zbiory przyniesionych owoców.

Dzieciaki tworzyły przetwory z sezonowych owoców – (rozumienie istoty pasteryzacji, konserwowanie jedzenia).

W ramach zajęć nasze przedszkolaki z gr. I wykonały szaszłyki owocowe, mus jabłkowy oraz kompoty jabłkowe. Piły również naturalny sok ze świeżo wyciśniętych owoców – jabłka i marchewki.

Nasi najmłodsi mieli również okazję w toku eksperymentu dostrzec zależność pomiędzy zmianą zabarwienia niektórych owoców, a ich zawartością naturalnego kwasu. Wyjaśniliśmy znaczenie skrapiania owoców sokiem z cytryny.

/Ewelina Rolska, Monika Gerlich-Adamaszek/

Zobacz zdjęcia...

(Przepraszamy za niektóre zdjęcia odwrócone do góry nogami. Aby zobaczyć je w odpowiedni sposób należy kliknąć  prawym przyciskiem myszy, następnie  wybrać opcję "Pokaż obraz". Zdjęcie wyświetli się wtedy w prawidłowy sposób.)

Copyright 2014  Przedszkole nr 1 Goczałkowice-Zdrój