^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

RODZINNE BUDOWANIE BETLEJEMEK 2016

        Tradycja szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu. A wszystko zaczęło się w małej miejscowości Greccio we włoskiej Umbrii, gdzie po raz pierwszy wraz z braćmi franciszkanami św. Franciszek urządził stajenkę betlejemską
z biblijnymi postaciami. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia. Grotę wypełniono sianem. Braciszkowie złożyli na nim wyrzeźbioną w drzewie figurkę Jezusa, a obok niego ustawili żywego woła i osła.
W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio. Odegrali oni na żywo scenę narodzenia. Ten prosty sposób trafił głęboko do wiernych. Z czasem pojawiały się nowe formy szopki, bardziej rozbudowane. Początkowo szopki powstawały tylko przy klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie. Najbardziej rozwinęła się we Włoszech, gdzie można je oglądać nie tylko w czasie Bożego Narodzenia. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów, który w tym czasie osiedlił się w naszym kraju. Do dnia dzisiejszego szopki cieszą się dużą popularnością.

W naszym przedszkolu reaktywowaliśmy dawny zwyczaj w śląskich rodzinach, kiedy to przed Bożym Narodzeniem budowano w domach stajenki, betlejemki, czy też „betlyjki”, tak ładnie w śląskiej gwarze nazywane. W grudniu zorganizowaliśmy Przegląd Rodzinnego Budowania Betlejemek, do którego zaprosiliśmy chętne dzieci
z naszego przedszkola i ich rodziny. Wprawdzie są do kupienia w sklepach piękne szopki, jednak ta trafna idea budowania stajenek wyszła naprzeciw potrzebie pielęgnacji własnej tradycji jak również przyniosła pozytywne wartości w postaci wspólnego czasu spędzonego z dziećmi i pielęgnowała potrzebę bycia razem,
a jednocześnie wyzwoliła bogate emocjonalnie więzi rodzinne. Nasze dzieci nie musiały kojarzyć przygotowań do świąt tylko ze sprzątaniem i zakupami, prezentami ale z czymś wspanialszym – z czasem spędzonym z rodzicami, dziadkami
w niecodziennej adwentowej atmosferze. Do Przeglądu wpłynęło mnóstwo samych przepięknych, ciekawych i bardzo oryginalnych prac. Każda z nich była wyjątkowa, niepowtarzalna. Dzieci i ich, rodziny wykazały się niesamowitą wyobraźnią
i kreatywnością. Wystawa stajenek odbywała się na co dzień na naszym przedszkolnym korytarzu. Wszyscy uczestnicy Przeglądu zostali uhonorowania nagrodami w postaci dyplomów, książeczek i puzzli, które zostały wręczone podczas przedświątecznego spotkania dla rodziców  naszych przedszkolaków pt.
„W świątecznym nastroju”, które odbyło się 21 grudnia 2016r. w sali Urzędu Gminy
w Goczałkowicach-Zdroju. Mamy nadzieję, że pomysł na kultywowanie tej tradycji na dłużej zagości w naszym przedszkolu i w przyszłym roku dzieci oraz ich bliscy ponownie, z podobnym zaangażowaniem wezmą udział w Przeglądzie.

/Ewelina Rolska, Monika Gerlich-Adamaszek/

Zobacz zdjęcia...

Copyright 2014  Przedszkole nr 1 Goczałkowice-Zdrój