BOOKCROSSING "WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA" W NASZYM PRZEDSZKOLU

W ramach ogólnoświatowej akcji bookcrosing- „Uwolnij książkę”, 8.03.2017 roku w naszym Przedszkolu, oficjalnie otwarto półeczkę z książeczkami. Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi.  Naszą akcję rozpoczęto spotkaniem wszystkich grup przedszkolnych. Opisano i dokładnie wytłumaczono dzieciom ideę tej jakże szczytnej akcji wspierającej czytelnictwo wśród najmłodszych i dorosłych. Zaproszona przez nas Pani Ania z Gminnej Biblioteki Publicznej przekazała książki dla dzieci, które zostały specjalnie opieczętowane naklejkami i położone na specjalnie do tego przygotowanej półeczce . Przypomniała dzieciom także, w jaki sposób korzystać z książek, a czego nie wolno z nimi robić. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę  o książeczkach, a Pani Ania i przedstawicielka przedszkolaków Marlenka    z grupy Kotków, oficjalnie przecięły czerwoną wstęgę. W ten oto sposób ,pełni radości możemy już korzystać z naszej półeczki z książeczkami.

Jeszcze kilka słów o całym zamieszaniu… Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Właśnie taka półka znajduje się w holu naszego Przedszkola. Zapraszamy!

P.S. Prosimy chętnych rodziców o przynoszenie książeczek do wychowawców, w celu przyklejenia na nich specjalnej etykiety. Umożliwi to nam i Państwu szybką weryfikację wędrującej książki.

/Karolina Siedlaczek/